Atšķirības starp "Git un Gitlab CE" versijām

No ''VeA Wiki''
Jump to navigation Jump to search
4. rindiņa: 4. rindiņa:
 
== Kas ir Git? ==
 
== Kas ir Git? ==
  
Git ir distributēta versiju kontroles sistēma ar uzsvaru uz ātrdarbību. Git sākotnēji izplānoja un izstrādāja Linuss Torvaldss Linux kodola izstrādei. Katra Git darba direktorija ir pilnvērtīgs repozitorijs ar pilnu vēsturi un pilnām versiju kontroles iespējām, neatkarīgi no tīkla savienojuma pieejamības vai centrālā servera.
+
Git ir izkliedētu versiju kontroles sistēma ar uzsvaru uz ātrdarbību. Git sākotnēji izplānoja un izstrādāja Linuss Torvaldss Linux kodola izstrādei. Katra Git darba direktorija ir pilnvērtīga repozitorijs ar pilnu vēsturi un pilnām versiju kontroles iespējām, neatkarīgi no tīkla savienojuma pieejamības vai centrālā servera.
  
 
== Pamata komandas izmantojot Git ==
 
== Pamata komandas izmantojot Git ==

Versija, kas saglabāta 16:38, 2017 janvāris 24

Ventspils Augstskolā pašlaik GitLab CE serveris strādā testa režīmā, kas paredzēts studentu un pasniedzēju mācību projektiem. Tas nozīmē, ka projekti vienā brīdī var pazust (ar/bez brīdinājuma). Aicinam testēt un dod ziņu vai šāds serviss būtu noderīgs jūsu mācību procesā.


Kas ir Git?

Git ir izkliedētu versiju kontroles sistēma ar uzsvaru uz ātrdarbību. Git sākotnēji izplānoja un izstrādāja Linuss Torvaldss Linux kodola izstrādei. Katra Git darba direktorija ir pilnvērtīga repozitorijs ar pilnu vēsturi un pilnām versiju kontroles iespējām, neatkarīgi no tīkla savienojuma pieejamības vai centrālā servera.

Pamata komandas izmantojot Git

Sākot darbu ar Git, nepieciešams norādīt informāciju par autoru.

 # Norāda lietotāju 
git config --global user.name "Jānis Briedis" 

# Norāda lietotāja epastu 
 git config --global user.email janis.briedis@venta.lv

Tālāk var vai nu izveidot jaunu repozitoriju vai klonēt jau esošu repozitoriju.

# izveido lokālu repozitoriju 
git init

# Klonē esošu repozitoriju (lokālu)
git clone /cels/uz/repozitoriju

# Klonē esošu repozitoriju (attālinātu)
git clone lietotajs@hosts:/cels/uz/repozitoriju

Lai pievienotu repozitorijam failus nepieciešams izpildīt komandu add

# Var pievienot vienu/vairākus/visus failus
git add <fails>
git add *.html
git add *

Kad veiktas izmaiņas failos, nepieciešams nodot izmaiņas izmantojot commit.

#Nodod izmaiņas lokālajam repozitorijam
git commit -m "Ziņas par veiktajām izmaiņām "

# Ja ir pievienoti jauni faili (šajā gadījumā pievienos visus failus projektā), tos var pievienot pie 'commita'
git commit -a 

Pēc tam kad lokāli izmaiņas ir veiktas, tās ir iespējams pūst uz attālinātu repozitoriju (ssh, github, gitlab u.c).

git push origin master 


Kas ir Gitlab

Gitlab nodrošina attālinātu repozitoriju glabāšanu, tālāku apstrādi un nodrošina piekļuves kontroli. Kā viens no lielākajiem šāda veida servisiem ir GitHub, bet github piedāvā izveidot tikai publiskus repozitorijus, kuri ir pieejami visiem. Gitlab CE (gitlab community edition) ir web bezmaksas risinājums (hostējot pašiem).

Kā lietot GitLab

Jauniem lietotājiem jāizveido konts Ventspils Augstskolas GitLab CE serverī. To var izdarīt ejot uz http://gitlab.venta.lv izvēlēties Register un ievadīt visu nepieciešamo informāciju. Reģistrēties var tikai un vienīgi ar Ventspils Augstskolas epasta adresi (*@venta.lv) un pēc reģistrācijas jums tiks nosūtīts apstiprinājuma epasts uz jūsu epasta adresi.

Reģistrācijas lapa


Kad reģistrācija ir paveikta un esat veiksmīgi ielogojies. Jūs esat aizvesti uz Projektu sadaļu. Jums tiek piedāvāts vai nu veidot grupu vai jaunu projektu.

Projektu sadaļa

Kad izvēlaties izveidot jaunu projektu (New project), jums būs jāievada projekta nosaukums, projekta apraksts (nav obligāts) un projekta redzamības līmenis. Projektu iespējams importēt arī no citiem avotiem - GitHub, Bitbucket, GitLab.com, Google Code, Fogbugz, Gitea vai arī norādot ceļu uz git repozitoriju (Repo by URL). Pēc visas nepieciešamās informācijas ievadīšanas jānospiež poga Create project.


Jauns projekts


Pēc projekta izveidošanas jums ir nepieciešams pievienot SSH atslēgu/as, lai būtu iespējams izmantojot SSH piekļūtu jūsu projektiem. Ja izmantojat Linux, jums ir jāiekopē ~/.ssh/id_rsa.pub atslēga (ja jums tāda ir izveidota, ja nav tad pamācība kā to izdarīt ir atrodama ŠEIT (angliski)). Ja izmantoja Windows tad jums vispirms nepieciešams lejupielādēt PuttyGen un sekot pamācībai kas atrodama ŠEIT (angliski).


Pēc publiskās atslēgas iekopēšanas, pārliecinieties, ka atslēga ir vienā rindiņā. Pieškiriet atslēgai nosaukumu (Title) un nospiediet pogu Add key (pievienot atslēgu).


SSH atslēgas pievienošana


Pēc atslēgas pievienošanas jūs esat gatavi darbam ar git repozitorijiem. Lai sāktu darbu ar repozitoriju, sekojiet komandām jaunājā izveidotajā projektā (lapas apakšpusē) vai sekojiet informācijai sadaļā #Pamata komandas izmantojot Git